Dysk SSD to urządzenie pamięci masowej komputera, które wykorzystuje pamięć operacyjną jako pamięć stałą. Używaj dysku SSD jako urządzenia rozruchowego i przechowuj informacje jak normalny dysk twardy. Jak więc używać dysku SSD w codziennym życiu, aby efektywnie wydłużyć jego żywotność? Zapoznaj się z poniższymi sugestiami:
Wybór systemu
System operacyjny Windows 7 zaczął obsługiwać optymalizację dysków SSD, obsługę wyrównywania partycji dysków twardych do 4 KB itp., co pozwala zmaksymalizować wydajność dysków SSD. Dlatego należy korzystać z systemu operacyjnego Windows 7 i nowszych.
Nie używaj defragmentacji
Defragmentacja jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemu powolnych dysków twardych, ale jest zupełnie zbędna w przypadku dysków SSD i może mieć wpływ na żywotność tych dysków.
Celem defragmentacji jest przechowywanie informacji w możliwie największej koncentracji i w sposób ciągły, tak aby głowica dysku twardego mogła je efektywniej odczytać.
Dyski SSD wykorzystują sygnały wyboru chipa do dostępu do różnych bloków na dysku twardym. Nawet jeśli informacje są rozproszone, to i tak są dostępne dla kontrolera dysku SSD i nie wydłużają czasu odczytu. Ponadto liczba operacji kasowania i zapisywania danych na dysku SSD jest ograniczona, a defragmentacja dysku znacznie skraca jego żywotność.
Wniosek: Zarówno dysk twardy, jak i dysk SSD będą fragmentowane podczas użytkowania. Fragmentacja plików nie wpłynie na wydajność dysków SSD, więc nie ma potrzeby ich defragmentowania. Funkcja „defragmentacji” nie ma zastosowania do dysków SSD.
Małe partycje, niewiele partycji
Zanim to zrobimy, najpierw zrozumiemy „mechanizm zbierania śmieci” dysków SSD. Aby całkowicie usunąć pliki z dysku SSD, należy najpierw zebrać prawidłowe informacje z tego obszaru, przenieść je do nieaktywnej lokalizacji, a następnie wyczyścić całą lokalizację. Usunięcie danych z dysku SSD może jedynie „zniszczyć cały obszar, w którym znajdują się nieprawidłowe informacje” i nie umożliwia „precyzyjnego pozycjonowania punkt-punkt”, jak w przypadku dysku twardego.
W tym momencie pojawia się koncepcja „małej partycji”. Tak zwana „mała partycja” oznacza, że pojemność dysku SSD nie jest wykorzystywana. Należy zarezerwować część przestrzeni na wewnętrzne operacje optymalizacji dysku SSD, takie jak wyrównywanie zużycia, odśmiecanie pamięci itp. Producent zazwyczaj pomaga nam w prawidłowym wykonaniu tego kroku. Na przykład, dla dysku SSD o pojemności 128 GB producent oznaczy go jako 120 GB. Pozostała przestrzeń jest ustawiana jako zarezerwowana.
„Mniej partycji” to kolejna koncepcja związana z wpływem „wyrównania 4K” na dyski SSD. Z jednej strony pojemność popularnych dysków SSD nie jest zbyt duża, a im więcej partycji, tym więcej marnowanego miejsca (w każdym slocie partycji zawsze pozostaje trochę niewykorzystanego miejsca); z drugiej strony, im więcej partycji, tym łatwiej o rozbieżność między partycjami, a obszar dysku na granicy może wpływać na wydajność dysku SSD.
Zostaw wystarczająco dużo wolnego miejsca
Im więcej danych przechowuje dysk SSD, tym gorsza będzie jego wydajność. Jeśli partycja jest używana przez długi czas z obciążeniem przekraczającym 90%, ryzyko awarii dysku SSD znacznie wzrasta. Dlatego ważne jest, aby usuwać niepotrzebne pliki w odpowiednim czasie. Ustawienie odpowiedniego rozmiaru pamięci wirtualnej i przechowywanie dużych plików, takich jak muzyka i filmy, na urządzeniach pamięci masowej, takich jak dyski twarde, może skutecznie zarezerwować wystarczającą ilość wolnego miejsca na dysku SSD.
Aktualizuj oprogramowanie układowe dysku SSD w odpowiednim czasie
Jak wspomnieliśmy w artykule „Jak wybrać odpowiedni dysk SSD”, oprogramowanie układowe dysku SSD jest najważniejszym elementem zapewniającym jego wydajność i można je nazwać duszą dysku SSD. Doskonałe oprogramowanie układowe zawiera zaawansowane algorytmy, które mogą w pewnym stopniu ograniczyć zbędny zapis danych, zmniejszając w ten sposób zużycie chipów i wydłużając żywotność dysku SSD.
Aby uzyskać szczegółowe informacje dysku SSD, zapoznaj się z Data Recovery.